2022-2023 Committee Assignments 

Committee on Academic Program Assessment and Review*
  • Susan Lynch (23), Chair (Fall)
  • Teresa Reynolds (24)
  • Cindy Crews (25)
  • Doug Dalton (25)
  • Wendy Snow (23)
  • Toni Sorrell (25)
  • Adrienne Sudbury (25)

Academic Technology Advisory Committee*

The committee elects a chair at the first fall meeting.

  • Jeff Ledford
  • Margaret Thompson
  • Pamela Randall
  • Ryan Stouffer
  • Sarah Reynolds
  • Scott Chapman
  • Tammy Palier
  • Stephanie Buchert
  • Laura Poe

Center for Faculty Enrichment Advisory Committee

  • Pam Tracy, Chair
  • Erica Brown-Meredith
  • Isabel Fay
  • Adam Franssen
  • Renee Gutierrez
  • Elise Green
  • Scott Grether
  • Ashley Leslie
  • Kris Paal
  • JoEllen Pederson
  • Natalie Browning
  • Linda Townsend

Center for Global Engagement Advisory Committee

  • TBD, Admissions
  • TBD, Athletics
  • Sujan Henkanaththegedara (23)
  • Aftab Khan (23)
  • Meg Meng (23)
  • Jennifer Miskec (23)
  • TBD, Registrar
  • Maureen Walls-McKay, Student Affairs
  • Ex-officio
    • Isabel Fay

Civitae Core Curriculum Committee

  • Heather Lettner-Rust, Chair (24)
  • Jennifer Beach (23)
  • Wade Edwards (23)
  • Karen Feathers (22)
  • Elise Green (24)
  • Greg Mole (24)
  • Eric Moore (23)
  • Lauren Rice (24)
  • Kris Paal (23)
  • Tyler St. Clair (24)
  • Derek Taylor (23)
  • Tom Wears (23)
  • Bob Barnwell (25)
  • Ex-Officio:
    • TBD admissions (23)
    • Linda Townsend (23)
    • Pam Tracy (23)

Committee on Educational Policy*

  • Sarah Tanner-Anderson, Chair
  • Bill Abrams
  • Hannah Dudley-Shotwell
  • Shawn Smith
  • Bruce Speas
  • Dan Michael
  • Corey Call
  • Erin Wallace
  • Tara McDaniel (OTP Representative)
  • Amanda Blaisdell, CGPS Curriculum Chair
  • Jim Haug, CBE Curriculum Chair
  • Laura Jimenez, CEHS Curriculum Chair
  • Ben Topham, CCCAS Curriculum Chair
  • Ex-Officio (non-voting):
    • David Shoenthal, SACSCOC/SCHEV Liaison
    • Susan Hines, Registrar

Committee on Course Materials Affordability*

  • Tom PlaHovinsak, Chair (24)
  • Mark Hamilton (24)
  • Janet Smith (24)
  • Kat McCleskey (24)
  • Chene Heady (24)
  • Susan Hines, Registrar
  • Ashley Lesley
  • Kevin Schattenkirk-Harbaugh
  • Ex-Officio:
    • Brian Adler (Bookstore)

Committee on Faculty Awards*

  • Chris Swanson, Chair
  • Brandon Haffner
  • Hannan Sadjady Naeeni
  • Jackie Daniel
  • Robert Marmorstein
  • Shannon Salley
  • Marty Garno

Committee on Faculty Development*

  • Sean Ruday, Chair
  • Michelle Parry
  • Patti Hastings
  • Dina Leech
  • Kim Little
  • Melanie Marks
  • Chris Register

Committee on Faculty-Led Short-Term Study Abroad Programs 

  • Sharon Emerson-Stonnell, Chair (25)
  • Karen Feathers (25)
  • Jake Milne (25)
  • Jennifer Cuchna (24)
  • Sarah Varela (23)
  • Haley Wocnyj (23)
  • Ex-Officio (non-voting):
    • Emily Kane, Director of Study Abroad
    • David Shoenthal, Associate Provost and Vice President for Academic Affairs
    • Linda Townsend, Director of Assessment
    • Patti Trent, Executive Director, Center for Global Engagement

Committee on Finance and Planning*

  • Carl Harvey (25), Chair
  • Hazel Elif Guler (25)
  • Kelly Nelson (25)
  • Dawn Schwartz (24)

Committee on Promotion and Tenure Policies and Procedures*

  • Darrell Carpenter, Chair
  • Ann Bailey Yoelin
  • Wendy Thompson
  • Dorothy Suskind
  • Jake Milne
  • Laura Sanchez

Cormier Honors College Advisory Committee*

  • Chris Kukk, Chair
  • Melanie Marks (25)
  • Eric Hodges (23)
  • Chris Labosier (23)
  • Ronda Scarrow (23)
  • Shayla Walker (24)

Faculty Status and Grievances Committee

  • Adam Franssen, Chair (23)
  • Clair LaRoche (24)
  • Ann Bailey Yoelin (24)
  • Heather Lettner-Rust (23)
  • Jake Milne (23)
  • Alternates:
    • Amorette Barber (24)
    • Chuck Ross (24)
    • Sara Miller (24)
    • Ann Cralidis (24)

Institutional Animal Care and Usage Committee (IACUC) 

  • Wade Znosko,Co-chair
  • Maxwell Hennings, Co-chair
  • Mark Fink
  • Sujan Henkanaththegedara
  • Jo Morrison
  • Dr. Mark French, veterinarian
  • Gary Elder, community member

Institutional Biosafety Committee 

  • Dale Beach, Chair
  • Jonathan White
  • Denis Trubitsyn
  • Dr. Bill Shear, community member
  • Mr. Jake Morgan, community member

Institutional Review Board 

  • Jo Morrison, Chair
  • Jen McConnel
  • Eric Laws
  • David Locascio
  • Jackie Daniel, Alternate
  • Jackie Secoy, Alternate
  • Evan Long, Alternate
  • Cristina Crego, Alternate
  • Dr. Bob Nash, community member

Intellectual Property Committee 

  • Brent Roberts, Chair
  • Ben Campbell (24)
  • Eric Hodges (24)
  • Aftab Khan (24)
  • David Lehr (23)
  • Shawn Smith (23)

Intercollegiate Athletic Council

University Lectures Committee*

  • Kari Hampton (23), Chair
  • Rebecca Wetmiller (23)
  • Scott Grether (23)
  • Annette Rosado-Figueroa (24)
  • Brooke Mathna (24)
  • David Coles (24)
  • Stephanie Watts (24)

Library Advisory Committee*

The committee elects a chair at the first fall meeting.

  • Donovan Douglas (23)
  • Jen Spisak (23)
  • Hannan Sadjady Naeeni (23)
  • Jonathan White (24)
  • Brent Roberts, Library Dean

Parliamentarian

  • Jackie Daniel

Senior Thesis Committee*

  • Laura Jimenez, Chair (24)
  • Maxwell Hennings (24)
  • Aftab Khan (25)
  • Adam Blinco (25)
  • Robert Barnwell (24)
  • Ravi Darwin Sankar (25)
  • Angela Bubash (25)

Student Showcase Organizing Committee*

  • Amorette Barber, Chair 
  • Mark Hamilton (24)
  • Jessi Znosko (23)
  • Tim Ritzert (23)
  • Steven Hoehner (23)
  • Robert Barnwell (23)
  • Jennifer Hutchinson (24)
  • Lauretta Werner (24)
  • Mary Tackett  (24)
  • Yulia Uryadova (24)
  • Alison King (24)
  • Kerri Cushman (24) 

Undergraduate Petitions Committee*

  • Sara Miller (23)
  • Claire LaRoche (25)
  • Melissa Rhoten (25)
  • Rhonda Lee Brock-Servais, alternate (24)
  • Shayla Betts, alternate (23)
  • Darrell Carpenter, alternate (23)
  • Ex-officio (non-voting):
    • Susan Hines, Registrar

*Needs Senate Approval